از آداب معاشرت چه می دانید؟
تا مرد سخن نگفته باشد/عیب و هنرش نهفته باشد 
قالب وبلاگ

آداب سلام و احوال پرسی

طرز برخورد با دوستان و آشنایان و اینکه چگونه با آنها سلام و احوال پرسی می کنیم در روحیه آنها و قضاوتی که نسبت به ما دارند. چه آنها که متکبر هستند و چه کسانی که زیاده از حد خود را متواضع نشان میدهندو خیلی تعارف میکنند، طالب آنند كه توجه ديگران را به خود جلب كنند.

هرگاه يك خانم جوان با يك مرد مسن تلاقي نمايند بايد طوري خود را جهت اداء احترام حاضر سازند كه آنآ هر دو به يكديگر سلام كنند.

مردان جوان نبايد به مردان مسن مانند رفقاي خود سلام كنند و در ضمن صحبت قيافه خونسردي به خود گيرند، بلكه بايد با نهايت احترام سلام كنند و با ادب و شمرده سخن گويند.

در موقع عبور از پلكان يا راهرو چنانچه با خانمي مصادف شوند بايد به ديوار تكيه دهند و به او راه دهند كه عبور كند، در اينگونه مواقع راه باز كردن اجباري است ، چه آن خانم جوان باشد يا پير،آشنا باشد يا غريبه و چه فقير باشد يا غني.

در صورت آشنا بودن ، اگر كلاه بر سر دارد، بايستي كلاه خود را برداشته و با كمال احترام سلام كند.

سلام دادن در حاليكه سيگار در دهان باشد پسنديده نيست.آقاياني كه كلاه بر سر دارند قبل از دست دادن كلاه را برداشته و به دست چپ ميدهند و با دست راست خود دست خواهند داد.

اين عمل در مورد افراد غير نظامي است، چون افسران و درجه داران و نظير آنان الزام به برداشتن كلاه ندارند و تنها به دست دادن اكتفا خواهند كرد.

 

 

کلمات کلیدی: آداب معاشرت، معاشرت، آئین و آداب معاشرت اجتماعی، رفتار اجتماعی، آداب سخن گفتن؛ آداب راه رفتن، آداب سفر، آداب غذا خوردن، آداب سلام کردن، آداب راه رفتن،آداب مهمانی رفتن، آداب پذیرائی از مهمان،آداب همسرداری،آداب ملاقات،آداب عیادت از بیمار،آداب معرفی کردن،آداب دوست یابی


موضوعات مرتبط: تشريفات و آداب معاشرت، آداب سلام کردن
[ جمعه ۱ خرداد۱۳۸۸ ] [ ] [ ندیم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام آنکه هستی نام از او یافت.سکوت کن !
بگذار بغض هایت سربسته بمانند!
گاهی سبک نشوی
....سنگین تری !


* یا درست حرف بزن یا عاقلانه سکوت کن. "ژرژ هربرت"


* مومن کسی است که زبانش در پشت قلب او نهفته باشد. " حضرت علی (ع)"


* یک بار پشیمان نشدم بر این که چرا نگفتم، ولی بارها ندامت بردم، بر آن چه گفتم. "انو شیروان"

* با مردم پسندیده و مودب سخن بگوئید تا جواب محترمانه بشنوید. " حضرت علی (ع)"کلمات کلیدی: آداب معاشرت، آداب اجتماعی،ادب،رسم اجتماعی،آداب دینی، آداب اسلامی

امکانات وب